Doğal Reklam Nedir?

Native reklam modeli, ilgisini çeken içeriği okuyan kişilerin kullanıcı deneyimini bozmadan, yayıncı mecranın tonuna yakın, doğal yayın akışında uygulanan reklam modeli

Genart Medya > Blog > Native – Doğal Reklam

Native – Doğal Reklam

Günlük dijital reklam mecra tüketiminde sıkça karşılaştığımız, kimi zaman farkına varıp kimi zaman ise normal içerik olarak tükettiğimiz reklam modeline Native reklam diğer bir adı ide doğal reklam diyoruz. Sıkça duyduğumuz, sorulduğunda tam olarak da ne olduğunu açıklayamadığımız bu reklam modelinin derinliklerine inersek…

 

Nedir aslında bu Native reklam?

Howard Gossage’ın da dediği gibi, insanlar reklamları değil ilgilerini çeken şeyleri okurlar ve bu bazen bir reklamdır! Native reklam modeli, ilgisini çeken içeriği okuyan kişilerin kullanıcı deneyimini bozmadan, yayıncı mecranın tonuna yakın, doğal yayın akışında uygulanan reklam modelidir. Native reklamlarda içerik hedef kitleye yönelik, ilgi çekici ve bilgi vericidir. İçerik pazarlaması ile çokça karıştırılan Native reklam, içerik pazarlamasından farklı olarak 3. Parti mecralarda yayınlanır. Native reklam 6 farklı tipte karşımıza çıkar.

 

Native / Doğal Reklam Modelleri

Sponsorlu İçerik

Bulunduğu mecranın doğasına uygun olarak kullanılan, mecraya özel üretilen içerik, reklam türüdür. Sosyal medya mecralarına ikincil bir kullanımla karşımıza çıkar ve doğrudan kullanıcı ile iletişime geçmeyi amaçlar. Dailymotion, Yahoo, Zaytung vb mecralarda ve sosyal medya mecralarında karşılaştığımız sponsorlu video ve içerikler bu kullanım türüne örnek oluşturur. Ayrıca arama motorlarında karşılaştığımız, arama sonucuna göre önerilen sponsorlu sonuçlar da native reklam modeline örnektir.

Önerilen İçerik

Öneri widget’ları, pazarlama kanallarını genişletmeye çalışan reklamverenler tarafından tercih edilen ve büyüyen bir kategoridir. İçerik öneren bu widget’lar, web sitelerinin trafiklerini yönetmelerini sağlar. Reklamverenler de kullanıcıları, kendi içeriklerine yönlendiren öneri widget’ları ile reklam verebilir.

Native reklamların en büyük özelliği, çevresindeki metin ve tasarımı taklit edip daha doğal bir hava yaratmasıdır. Fakat öneri widget’ları bu yaklaşıma uymaz. Öncelikle hepsi aynı görünüme sahiptir, hatta bu özelliği kullanan farklı web siteleri bile aynı görünümdeki widget’ı kullanır. Outbrain, Taboola, Disqus ve Gravity en yaygın kullanılan öneri widget’ı örnekleridir.

İçerik Öneri Widget’ları

Öneri widgetları farklı sitelerden kendi kanallarına trafik sağlamak isteyen reklamverenler tarafından sıkça tercih edilen reklam modelidir. Reklam yayınlandığı mecrada, etrafındaki içeriklerle aynı tasarımı kullanarak site dışına yönlenme sağlar.

Öne çıkarılan listeler

Öne Çıkarılmış Sıralamalar doğrudan etkileşim reklamları arasında yer alır. Kullanıcının arama deneyimi ile eşleştiği için “Haber Kaynağında Öne Çıkarılmış Reklamlar” ve “Arama Motoru Reklamlarına” benzer. Ancak bu reklamlar ayrı bir kategori olarak kabul edilir. Çünkü genel olarak geleneksel editoryal içeriğe sahip olmayan sitelerde yer alırlar. Ürün öne çıkarma reklamları Etsy, Amazon, Hepsiburada gibi alışveriş sitelerinde görülebilir.

Kişiselleştirilmiş

Reklamın standart IAB boyutlarının (Örneğin, 300×250 veya 300×600 ölçüleri) içinde gelmesiyle ortaya çıkan modeldir. Bu reklamları Native yapan unsur, standart ölçünün içindeki metnin site içeriğiyle alakalı olmasıdır.

IAB standart reklam boyutları kullanılarak çok geniş bir envantere erişmek mümkündür. Bu nedenle, native’in IAB’nin standart banner boyutlarında uygulanması, reklamverenler için entegrasyon ve erişimin pratikleşmesini sağlar.

Reklam  İçi

Reklamın standart IAB boyutlarının (Örneğin, 300×250 veya 300×600 ölçüleri) içinde gelmesiyle ortaya çıkan modeldir. Bu reklamları native yapan unsur, standart ölçünün içinde- ki metnin site içeriğiyle alakalı olmasıdır.

IAB standart reklam boyutları kullanılarak çok geniş bir envantere erişmek mümkündür. Bu nedenle, native’in IAB’nin standart banner boyutlarında uygulanması, reklamverenler için entegrasyon ve erişimin pratikleşmesini sağlar.

 

Written by 86

The author didnt add any Information to his profile yet